Papa Franja je u četvrtak, 19. januara primio delegaciju budističkih monaha iz Kambodže, u pratnji civilnih predstavnika i prefekta Dikasterijuma za međureligijski dijalog, kardinala Anhela Ajusa Gišota, i istakao da nas „ekološko preobraćenje poziva da se okrenemo i promenimo loše navike kako bismo mogli da sanjamo, stvaramo i delujemo zajedno kako bismo postigli pravednu i jednaku budućnost“

Papa je pohvalio napore da se podstakne dijalog između religija, rekavši da ovaj važan element društva pomaže ljudima da žive mirno kao braća i sestre.

Zatim je naglasio važnost jednostavnog načina života u svetu koji je ranjen pohlepom i preteranom željom za finansijskom dobiti, uz nedostatak solidarnosti sa bližnjima i skoro veoma malo poštovanja životne sredine u mnogim oblastima.

Papa Franja je napomenuo da se pozitivne promene mogu desiti samo kroz promenu srca, pogleda na svet i delovanja. Siromaštvo i nedostatak poštovanja dostojanstva marginalizovanih izazivaju patnju i razočarenje u našem vremenu. Protiv njih se moramo boriti sveobuhvatnim strategijama koje promovišu svest o fundamentalnoj krhkosti našeg okruženja, rekao je Sveti Otac.

Ekološko preobraćenje, istakao je Papa, može početi tek kada jasno prepoznamo ljudske korene u trenutnoj ekološkoj krizi.

Neophodno je hitno tražiti, kroz dijalog na svim nivoima, sveobuhvatna rešenja zasnovana na poštovanju fundamentalne međuzavisnosti ljudi i prirode, rekao je on i dodao da samo istinsko pokajanje može da stane na kraj ideologijama i praksi koje štete zemlji, uključujući i preterana potraga za profitom i nedostatak solidarnosti.

Ekološko preobraćenje ima za cilj da ono što se dešava u svetu pretvori u ličnu patnju i na taj način prepozna doprinos koji svako može dati u tom pogledu, zaključio je Papa. Međureligijski dijalog, rekao je papa Franja, pomaže ljudima različitih religija da rade zajedno na negovanju ekološke odgovornosti.

Prateći ove prakse, budisti mogu postići saosećajnu zaštitu za sva bića, uključujući Zemlju, njihovo stanište.

Hrišćani, dodao je Papa, ispunjavaju svoju ekološku odgovornost kada nastoje da zaštite svu tvorevinu kao njeni pouzdani upravitelji.

Papa Franja je završio svoje obraćanje budističkoj delegaciji monaha iz Kambodže zahvalivši im što su izdvojili vreme da posete Rim, što je takođe bila prilika za jačanje trajnog prijateljstva i nastavak saradnje sa Dikasterijumom za unapređenje međureligijskog dijaloga.