U vremenu korizme, obeleženom dubokim i stalnim duhovnim borbama, papa Franja u svom podnevnom nagovoru u nedelju 26. februara podstakao je da kroz veru i čitanje Biblije pobedimo poroke. Upozorio je da je potrebno jedinstvo sa Bogom, i naše jedinstvo jedni sa drugima, čuvati se od nasrtaja Zloga i njegovih otrova, kako nas Hristos uči.

Đavo je taj koji deli. Kako to radi? Kroz tri jaka „otrova”: vezanost za novac, materijalna dobra, uloge i položaje, nepoverenje u Boga i moć, želju za prevagom, želju da se drugi potisne samo da bi se ja pokazao. Komentarišući sa prozora Apostolskog dvora Jevanđelje današnje liturgije, koje govori o tome da Isusa kuša đavo u pustinji, papa Franja je upozorio na zavođenje sveta, na bezbroj padova koji parališu hrišćanski život, ugrožavajući posebno jedinstvo. Jedinstvo koje proizilazi iz ljubavi i koje ovaploćuju Otac, Sin i Duh Sveti, ali koje se odnosi i obeležava svakog od nas u našem odnosu prema bližnjem.

Sam Isus će reći da je došao na svet da nas učini zajedničarima jedinstva između njega i Oca (up. Iv 17,11). Đavo, naprotiv, čini suprotno: dolazi da odvoji Isusa od Oca i odvrati ga od njegove misije jedinstva za nas.

Tri “otrova”: vezanost, nepoverenje, moć

Đavo iskušava Isusa, oslabljenog posle 40 dana posta u pustinji, i on to čini – objasnio je Papa – jer zna da je umoran, slab, odnosno iskorištava njegovo ljudsko stanje. Provocira ga, podstiče ga, ubrizgava mu otrove koji parališu njegovu misiju jedinstva.

Pre svega, otrov vezivanja za stvari, potrebe; ubedljivim objašnjenjem đavo pokušava da utiče na Isusa: „Gladan si, zašto moraš da postiš? Poslušaj svoju potrebu i zadovolji je, imaš pravo i moć na to: pretvori kamenje u hleb“. Zatim drugi otrov, nepoverenje: „Jesi li siguran – kaže đavo – da Otac želi tvoje dobro? Iskušaj ga, uceni ga! Baci se sa vrha hrama i pusti ga da radi šta ti hoćeš. I konačno, moć: „Ne treba ti Otac! Zašto čekati njegove darove? Sledi svetske standarde, uzmi sve sam i bićeš moćan!”

Ne raspravljaš se sa đavolom, ne pregovaraš

Delo đavola je strašno, a ipak ovi otrovi deluju i na nas – istakao je Sveti Otac – odnosno to su rasprostranjena i opasna iskušenja koja đavo koristi da nas odvoji od Oca i da se više ne osećamo kao braća i sestre i tako nas dovode do usamljenosti i očajanja. On je to uradio sa Isusom, on to čini sa nama i nastaviće to činiti, ali od Hrista razumemo kako da prevaziđemo ta iskušenja: bez dijaloga sa đavolom, bez ikakvih pregovora ili kompromisa. Postoji samo jedno oružje.

Isus pobeđuje iskušenja. Kako? Izbegavanjem razgovora sa đavolom i odgovaranjem Rečju Božijom. On navodi tri rečenice iz Svetog pisma koje govore o nezavisnosti od stvari (up. Pnz 8,3), o poverenju (up. Pnz 6,16) i o služenju Bogu (up. Pnz 6,13), tri rečenice suprotstavljene iskušenjima. On ne razgovara sa đavolom, ne pregovara s njim, već blagotvornim rečima Svetog pisma odbacuje njegove insinuacije. To je i nama poziv: sa đavolom se ne može raspravljati! On se ne pobeđuje pregovaranjem s njim, već suprostavljajući mu sa verom božansku Reč. Na ovaj način, Isus nas uči da čuvamo jedinstvo sa Bogom i među sobom od napada onoga koji deli. Treba nam jedinstvo!

Reč Božija je lek za poroke i iskušenja

Papa nas je stoga ohrabrio da u središte stavimo Reč Božiju, pribegavajući joj u svakoj duhovnoj borbi. Kada se suočite sa porokom ili iskušenjem, konkretna pomoć je da potražite stih u Bibliji koji odgovara tom poroku i ponovite ga nekoliko puta, verujući u Hristovu milost.

Pokušajmo, to će nam pomoći u našim iskušenjima, jer će među glasovima koji su u nama uznemireni, odjekivati blagotvorna Reč Božija. Neka nas u duhovnom podvigu korizme prati Marija, koja je prihvatila Reč Božiju i svojim smirenjem pobedila nadmenost onoga ko deli.

Migranti, Sveta zemlja i Burkina Faso u Papinom srcu

Nakon što je izmolio Anđeo Gospodnji, papa Franja je izrazio tugu zbog još jedne tragedije na moru koja se jutros dogodila kod obala italijanskog grada Krotone, u kojoj je život izgubilo najmanje 40 ljudi.

Uz to, Papa je zabrinut zbog ponovnog nasilja u Svetoj zemlji, a uputio je i apel za Burkinu Faso, koju već muče razne krize, a u kojoj se proteklih dana dogodio napad koji je preuzela Islamska država u kojem je oko 50 vojnika poginulo te izazvalo je odgovor vlade napadom u kojem je ubijeno 160 terorista.

Sveti Otac je pomenuo i žrtve zemljotresa u Turskoj i Siriji i još jednom uputio apel za Ukrajinu, kao i za obolele od retkih bolesti, čiji se međunarodni dan obeležava 28. februara.

U međuvremenu, u nedelju 26. popodne počinju korizmene duhovne vežbe Rimske kurije. Ni ove godine neće biti održane u Domu Božanskog Učitelja u Ariki. Naime, Papa je proteklih dana zamolio svoje saradnike da se lično povuku na molitvu od 26. februara do 3. marta, prekidajući sve druge aktivnosti.

IKA