Prva crkva u Turskoj izgrađena nakon osnivanja republike 1923. godine, sirijska pravoslavna crkva Svetog Jefrema, uskoro će biti predata na korišćenje, objavio je list „Hurijet” u ponedeljak, 9. januara, a prenosi Katpres.

Tokom proteklih decenija hrišćani u Turskoj imali su priliku da obnove svoje crkvene objekte, ali država nije dozvolila izgradnju novih.

Crkva u istanbulskoj četvrti Bakirkej trebalo bi da bude završena za dva meseca. U novoizgrađenoj crkvi biće mesta za oko 700 vernika, a pored bogoslužbenog prostora, zgrada obuhvata i dva sprata sa salama za sastanke i podzemnu garažu. Kamen temeljac za crkvu položio je 2019. godine turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, koji je tada izjavio da je jedan od zadataka države da obezbedi da hrišćani imaju dovoljno crkava za svoje verske službe.

Sirijska pravoslavna crkva, koja okuplja između 12.000 i 17.000 vernika u Turskoj, poseduje crkvu sa parohijskim centrom izgrađenu u 19. veku u istanbulskom okrugu Tarlabasi, u kojoj je i sedište mitropolita Mora Filuksinosa Jusufa Cetina. Međutim, ta crkva je u međuvremenu postala premala za pastirske potrebe.

Gradske vlasti Istanbula su 2009. godine po nalogu tadašnjeg premijera Erdogana počele da traže pogodno zemljište za novu crkvu. Kasnije je premijer Ahmet Davutoglu najavio plan izgradnje 2015. godine, ali je odložen nekoliko godina.

Zemljište na kome je podignuta nova crkva pripadalo je Katoličkoj Crkvi, kojoj ga je poklonio jedan vernik 1868. godine, a u međuvremenu je delom korišćeno kao groblje i na njemu se nalazi katolička kapela. Vlasti su 1950. godine nacionalizirale zemlju i predale je gradu, a groblje je zatvoreno.

Gradilište je u oktobru 2022. posetio salzburški nadbiskup Franc Lakner zajedno sa mitropolitom bečkim grčko-pravoslavnim Arsenijem (Kardamakisom). Tom prilikom je mitropolit Cetin najavio da će se nakon završetka izgradnje crkve pristupiti obnovi groblja i katoličke kapele.

Nova crkva nije samo za sirijske pravoslavce, već za sve hrišćane“, rekao je mitropolit.

Sait Susin, predsednik istanbulske Fondacije sirijskih antikviteta, rekao je za list „Dejli sabah” da nova crkva, izgrađena u stilu istorijskih crkava u provinciji Mardin, nije izgrađena na katoličkim grobovima, što je utvrđeno ispitivanjem tla pre početka izgradnje.

Prema Ustavu, Turska je sekularna država, ali verske zajednice izvan sunitskog islama često se suočavaju sa diskriminacijom. U Turskoj su samo Grčka pravoslavna crkva, jermenski hrišćani i judaizam zvanično priznati kao verske manjine, koje uživaju određena prava, na primer, mogu imati svoje škole.

Sirijska pravoslavna crkva, kao ni Katolička Crkva, nisu priznate kao verske manjine, što je posledica kontroverznog Lozanskog mirovnog sporazuma iz 1923. godine.