Primajući članove Fondacije Centesimus Annus pro Pontifice, povodom 30. godišnjice njenog osnivanja, papa Franja im je zahvalio na njihovoj posvećenosti širenju socijalnog učenja Crkve, podstičući ih da doprinose mislima i akcijama koje koriste rastu zajednice u kojoj treba da idemo zajedno putem mira. Sveti Otac je podsetio na Isusove reči: Ili služiš Bogu ili, ako si sluga bogatstva, nisi slobodan

Svima nam je potrebna zajednica koja zna da da glas bezglasnim – rekao je papa Franja, primivši članove Fondacije Centesimus Annus pro Pontifice, koja ove godine slavi 30. godišnjicu svog osnivanja i to čini međunarodnom konferencijom koja je počela 5. juna u Vatikanu pod nazivom „Sećanje za izgradnju budućnosti: razmišljanje i delovanje u smislu zajednice“. Citirajući svoje enciklike Laudato si’ i Fratelli tutti, i apostolsku pobudnicu Evangelii Gaudium, papa Franja je podržao snažno NE ekonomiji koja „ubija“ i podstiče na odbacivanje. Osim toga, podsetio je na Jevanđelje i Isusovo upozorenje da se ne može služiti dva gospodara i upozorio na razorne posledice carstva novca, uključujući prisilno raseljavanje, migracije, trgovinu ljudima, drogu, rat i nasilje.

Angažovanje u širenju socijalnog učenja Crkve

Sve je počelo posle enciklike Svetog Jovana Pavla II, napisane povodom 100-godišnjice istorijske enciklike Leona XIII Rerum novarum. Vaše angažovanje je upravo na tom putu, u toj tradiciji – primetio je Papa i dodao: Drugim rečima, angažovanje na proučavanju i širenju socijalnog učenja Crkve, pokušavajući da pokaže da to nije samo teorija, već da može postati vrlinski način života na kome će rasti društva dostojna čoveka. U svom govoru, rimski biskup je pomenuo važne teme koje su bile u centru rada Fondacije u protekle tri decenije, uključujući: centralnost ličnosti, opšte dobro, solidarnost i supsidijarnost. To su izazovi koji su, kako je rekao, pretvoreni u konkretne akcije i ponovo osnaženi doprinosima koje je papa Franja nastojao da da razvoju socijalnog učenja tokom deset godina svog papstva.

Živeti ekonomiju na nezdrav način

Jedna od glavnih tema u okupaciji Fondacije Centesimus Annus je i ekonomija. U tom smislu, Sveti Otac se osvrnuo na svoju apostolsku pobudnicu Evangelii gaudium da upozori na opasnost nezdravog življenja ekonomije. „Takva ekonomija ubija“, rekao je on 2013. godine, osuđujući ekonomski model koji podstiče odbacivanje i podržava ono što se može nazvati globalizacijom ravnodušnosti. Od tada se nije mnogo promenilo, pa je neophodno ravnopravno zalaganje – primetio je on i istakao: Mnogi od vas rade u ekonomskoj oblasti; dobro znate koliko svima može biti koristan način zamišljanja stvarnosti koji u centar stavlja čoveka, koji ne umanjuje radnika i koji nastoji da uspostavi dobro za sve.

Briga za životnu sredinu i pažnja prema siromašnom

Papa Franja se potom osvrnuo na ekološke probleme i ponovo pomenuo svoju encikliku Laudato si’ u kojoj predlaže logiku potpune ekologije, u kojoj je sve povezano, sve je u vezi, i ekološka pitanja neodvojivi su od socijalnih pitanja. Stoga je primetio: Briga za životnu sredinu i pažnja prema siromašnima stoje ili padaju zajedno. Na kraju, niko se ne spasava sam, a ponovno otkrivanje bratstva i društvenog prijateljstva je presudno da ne pređemo u individualizam, koji uzrokuje gubitak radosti življenja, a koji uzrokuje i gubitak života.

Ili služiš Bogu ili služiš novcu

Osvrćući se na temu njihove konferencije, posebno na ono „razmišljanja i delovanja u smislu zajednice“, što je eksplicitan citat iz enciklike Fratelli tutti (br. 16), Papa je objasnio da ovi reči zapravo potiču iz govora narodnim pokretima 2014. godine, kada ih je ohrabrio da se bore protiv strukturalnih uzroka siromaštva, nejednakosti, nedostatka posla, zemlje i stanovanja i uskraćivanja socijalnih i radnih prava. Govoreći o novcu, pomenuo je odlomak iz Jevanđelja u kojem Isus kaže da nije moguće služiti dva gospodara: ili služiš Bogu, Gospodu, ili služiš – očekivao sam da će reći đavlu, dodao je – Ali on ne kaže đavlu, nego novcu. Ili služiš Bogu, ili služiš novcu. Što je još gore od đavla. Treba da pokušamo da razumemo šta Isus želi da nam kaže, postoji poruka: ili služiš Bogu ili si sluga novca, nisi slobodan.

Davanje prostora drugima

Da bi zajednica zaista postala mesto gde se slabi i oni bez glasa mogu osećati prihvaćeno i saslušano, možda je svima potrebna vežba koju bismo mogli nazvati „davanjem prostora“ – primetio je Sveti Otac i naglasio da je za ovo neophodno da zajednica bude zasnovano na etici dara, a ne razmene. Stoga, razmišljanje i delovanje u smislu zajednice znači davanje prostora drugima; znači zamišljati i raditi za budućnost u kojoj svako može pronaći svoje mesto i imati svoj prostor u svetu. Odnosno, da doprinesemo razmišljanju i delovanju koje pogoduje rastu zajednice u kojoj ćemo zajedno koračati putem mira – istakao je na kraju papa Franja.