Nakon molitve anđeoskog pozdrava, u nedelju 19. februara papa Franja je još jednom uputio apel za stanovništvo Sirije i Turske koje je razoreno zemljotresom 6. februara i u kojem je, prema poslednjim podacima, život izgubilo više od 46.000 ljudi, ali i za Ukrajinu i druge narode koji su u ratu ili pate od siromaštva i neslobode. Pored toga, Papa je izrazio bliskost sa stanovništvom Novog Zelanda koje je pogodio ciklon Gabrijel, koji je izazvao smrt, povrede, nestale osobe i ogromnu štetu na poljoprivrednoj proizvodnji.

Papine reči su opšti zagrljaj za sve narode koji stradaju zbog sukoba i elementarnih nepogoda, zbog nedostatka sredstava i hrane, i zbog uskraćivanja prava. Papa je svoje misli uputio Siriji i Turskoj, ali i Ukrajini, koju već godinu dana muči rat, i svim ljudima koji stradaju širom sveta.

Isusova ljubav traži od nas da dozvolimo da nas dotakne nevolja onih koji su iscrpljeni. Posebno mislim na Siriju i Tursku, na brojne žrtve zemljotresa, ali i na svakodnevne drame dragog ukrajinskog naroda i mnogih naroda koji stradaju zbog rata, zbog siromaštva, neslobode, uništavanja životne sredine.

Više od 46.000 mrtvih u zemljotresu

Papine reči stižu kada je u severnoj Siriji i jugoistočnoj Turskoj više od 46.000 mrtvih i kada se beleže novi naknadni zemljotresi. Papa je želeo da pokaže konkretnu bliskost stanovništvu ta dva ranjena područja slanjem materijalne pomoći preko papskog delioca milostinje, kardinala Konrada Krajevskog. U misiji na toj teritoriji od petka 17. do utorka 21. februara boravi i poglavar Dikasterija za istočne crkve, nadbiskup Klaudio Gudžeroti, kako bi izrazio solidarnost sa ranjenicima i prognanima, ali i da se sastane sa biskupima i agencijskim radnicima koji su uključeni u pružanje pomoći.

U Ukrajini, s druge strane, usred rastućih međunarodnih tenzija, nastavljaju se raketni napadi na gradove.

Papine misli posvećene i Novom Zelandu

Papa je svoje misli posle podnevne molitve posvetio Novom Zelandu koji je zahvatio razorni ciklon Gabrijel, u kome je život izgubilo 11 ljudi, povređeno je više od 5.000, a veliki broj je nestao.

U tom smislu blizak sam stanovništvu Novog Zelanda, pogođenom razornim ciklonom poslednjih dana. Braćo i sestre, ne zaboravimo one koji stradaju i učinimo da naša milost bude puna pažnje, da bude konkretna.

Ogromna šteta

Pored ljudskih gubitaka, ciklon je uništio voćnjake, vinograde i poljoprivredne useve u nekim od najproduktivnijih područja Novog Zelanda. Oštećeni su putevi, a hiljade stanovnika ostalo je bez struje i vode. Vlada strahuje da će šteta, koja tek treba da bude tačno procenjena, biti u milijardama. Ministar finansija Grant Robertson rekao je u intervjuu lokalnim medijima da očekuje iznose uporedive sa onima nakon zemljotresa u Krajstčerču 2011. godine, koji je koštao oko 13 milijardi novozelandskih dolara, odnosno više od 7,5 milijardi evra.