Papa Franja uputio je poruku povodom konferencije “Niko ne sme da bude isključen! Rastimo zajedno u ravnopravnijoj zemlji”, koju organizuje Banka Inteza. Finansijsko poslovanje je umetnost zasnovana na poverenju u odnosima, koja se može graditi samo kroz razvoj kulture susreta, rekao je Sveti Otac.

Ovo je bila i ostala tema draga učenju papa u eri globalizacije tržišta, privrede i finansija usmerenih ka opštem dobru, a koji poštuju ljudsko dostojanstvo. Ovo je konstanta u učenju pape Franje, koji je to ponovio u poruci upućenoj ovlašćenom menadžeru Banke Inteza Karlu Mesini. Povod je bila konferencija „Niko ne sme da bude isključen! Rastimo zajedno u ravnopravnijoj zemlji“, održanoj 26. oktobra, a među učesnicima je bila i s. Alesandra Smerili, sekretarica Dikasterija za unapređenje integralnog ljudskog razvoja, koja je pročitala Papinu poruku.

Podsticaj pape Franje je – kako se navodi u poruci – jačanje procesa ekonomske i socijalne uključenosti sa posebnom pažnjom na najugroženije, a pre svega na migrante, i na implementaciju projekata „demografija za održivost“, koji – kako je papa istakao – mora pronaći protagoniste među mladima i među starijima i delovati kao protivotrov kulturi odbacivanja.

Papa je, kako prenose Vatikanske novosti, podsetio da su izvorni razlozi i motivacije umetnosti kreditnog i finansijskog poslovanja zasnovani na poverenju i upotrebi novca kao žile žile ekonomskog sistema, tako da svako može imati mogućnost uspeha.To je umetnost koja zahteva poverenje, odnose za koje se papa Franja nada da će biti izgrađeni samo kroz razvoj kulture susreta gde se svaki glas može čuti i svako može napredovati, pronalazeći zajednički jezik, gradeći mostove i predviđajući dugoročne inkluzivne projekte.

Izvor: IKA