Papa Franja je u intervjuu za arapski emiratski dnevnik Al-Ittihad istakao je značaj dokumenta o ljudskom bratstvu i obavezu odraslih da ne dozvole da mladi postanu žrtve iluzija i sukoba civilizacija.

Ogorčen sam i zgrožen ovim postupcima – rekao je papa Franja u razgovoru sa Hamadom Al Kabijem, urednikom arapskog emiratskog dnevnika „Al-Itihad”, misleći na spaljivanje stranica Kurana u Švedskoj poslednjih dana. Svaka knjiga koju narod smatra svetom mora da se poštuje iz poštovanja prema svojim vernicima, a sloboda izražavanja nikada ne sme da se koristi kao izgovor za prezir prema drugima – istakao je on i dodao – Dopuštanje ovoga treba odbaciti i osuditi.

Zdravstveno stanje

Sveti Otac je govorio i o svom zdravstvenom stanju nakon nedavne operacije abdomena. Bilo je teško – rekao je – ali, hvala Bogu, bolje sam zahvaljujući zalaganju i profesionalnosti lekara, medicinskih sestara i tehničara, kojima se mnogo zahvaljujem i molim za njih i njihove porodice, kao i za sve ljude koji su mi tih dana pisali i molili se za mene.

Ulaganje u mlade znači garantovanje kontinuiteta

Podsećajući na posetu Abu Dabiju 2019. godine, Papa je izrazio zahvalnost što je Arapske Emirate i šeika Mohameda bin Zajeda izveo na put širenja bratstva, mira i tolerancije i ohrabrio odrasle da ne dozvole da mladi postanu žrtve iluzija i sukoba civilizacija. Po mom mišljenju, jedini način da se mladi zaštite od negativnih poruka i lažnih i izmišljenih vesti, i od iskušenja materijalizma, mržnje i predrasuda, jeste da ih ne ostavimo same u ovoj borbi, već da im damo potrebna sredstva, koja su sloboda, pronicljivost i odgovornost. Sloboda je ono što čoveka odlikuje. Bog nas je stvorio kao slobodne čak i da njega odbacimo; sloboda mišljenja i izražavanja su od suštinskog značaja da im pomognu da rastu i uče. Ne smemo dozvoliti sebi da se prema mladima ponašamo kao da su deca nesposobna da biraju i donose odluke – napomenuo je Papa – Oni su sadašnjost, stoga ulaganje u njih znači garantovati kontinuitet, uvek slediti zlatno pravilo da činimo drugima ono što bismo mi želeli da drugi čine nama.

Potrebni su nam graditelji mira

Odgovarajući na pitanje o dokumentu o ljudskom bratstvu, Sveti Otac je rekao da ga uvek prezentuje delegacijama koje prima u Vatikanu, jer – kako je rekao – verujem da je to važan tekst ne samo za dijalog među religijama, već za miran suživot među svim ljudskim bićima.Postojaće civilizacija bratstva ili neprijateljstva; ili gradimo budućnost zajedno ili je neće biti – istakao je on i izrazio zadovoljstvo što je globalna zajednica prihvatila poruku i ciljeve dokumenta. Ljudsko bratstvo je lek koji svet treba da izleči od otrova tih rana. Budućnost međureligijske saradnje zasniva se na principu reciprociteta, poštovanja drugih i istine.

Naš zadatak je – dodao je papa Franja – da religiozno osećanje preobrazimo u saradnju, u bratstvo, u konkretna dela dobra. Danas su nam potrebni graditelji mira, a ne proizvođači oružja; danas su nam potrebni graditelji mira, a ne pokretači sukoba; potrebni su nam vatrogasci, a ne piromani; potrebni su nam zagovornici pomirenja, a ne ljudi koji prete uništenjem.

Konkretne obaveze

Što se tiče konkretnih obaveza u tom smislu, ohrabrujući dobrotvorne inicijative pokrenute nakon objavljivanja dokumenta, Papa je rekao da je lako govoriti o bratstvu, ali prava mera bratstva je ono što mi zapravo činimo na konkretan način da pomognemo, podržimo, spasimo, nahranimo i primimo svoju braću i sestre u čovečanstvu. Svako dobro, po svojoj prirodi, treba da bude upućeno svima bez razlike. Ako činim dobro samo onima koji misle ili veruju kao ja, onda je moje dobro licemerje, jer dobro ne poznaje diskriminaciju i isključenje.

Terorizam i klimatska kriza

Osvrćući se na porast terorističkih pretnji, papa Franja je odgovorio rečima iz dokumenta, osudivši sve prakse koje ugrožavaju život, kao što su genocid, teroristički akti, prisilno raseljavanje, trgovina ljudskim organima, abortus i eutanazija, kao i politike koje podržavaju sve ovo. Rimski biskup je izrazio zahvalnost za Abrahamov dom u Abu Dabiju, prostor koji obuhvata crkvu posvećenu svetom Franji, džamiju i sinagogu, uspostavljene radi ostvarivanja principa ljudskog bratstva. Govoreći o klimatskoj i ekološkoj krizi, on je istakao da je jedini efikasan način za suočavanje sa takvom krizom pronalaženje realnih rešenja za stvarne probleme ekološke krize. Naše izjave treba da pretvorimo u dela pre nego što bude prekasno – rekao je papa Franja.

Izvor: Vatican news