Dikasterij za komunikaciju Svete Stolice objavio je u ponedjeljak, 29. maja 2023. godine dokument „Ka punoj prisutnosti – pastoralno razmišljanje o angažmanu na društvenim mrežama“, prenosi Nedjelja.

Dokument ima četiri poglavlja i 82 broja. Potpisali su ga na praznik Pedesetnice, 28. maja, šef Dikasterija za komunikaciju Paolo Rufini i sekretar Lusio A. Ruiz. Njegova svrha je zajedničko razmišljanje o uključenosti hrišćana u društvene medije, koji sve više postaju deo života ljudi. Inspirisan je parabolom o dobrom Samarijancu i ima za cilj da promoviše kulturu „bližnjeg punog ljubavi“ i u digitalnoj sferi.

U kontekstu društvenih medija gde su pojedinci često i „potrošači“ i „roba“, pastoralno razmišljanje zahteva odgovor zasnovan na veri. „Pažnja, zajedno sa osećajem pripadnosti, reciprocitet i solidarnost su stubovi za izgradnju osećaja jedinstva koji na kraju treba da ojača lokalne zajednice, omogućavajući im da postanu motori promena. Postajući ‘tkači zajedništva’ kroz kreativnost ljubavi, možemo zamisliti nove modele izgrađene na poverenju, transparentnosti i inkluziji, učeći kako da budemo prisutni u Božjem stilu i nosimo znak svedočanstva”, objasnili su iz Dikasterija predstavljajući dokument.

Čuvajte se zamki na “digitalnim putevima”

Prvo poglavlje nosi naslov Čuvajte se zamki na „digitalnim putevima“. U njemu je navedeno da je digitalna revolucija stvorila nove mogućnosti, ali i mnoge izazove. Dokument identifikuje nekoliko zamki koje treba izbegavati dok putujete „digitalnim putevima“: od svođenja pojedinačnih korisnika na potrošače i robu, do stvaranja „individualističkih prostora“ koji služe ljudima sa istim razmišljanjem ili podstiču ekstremno ponašanje. Zatim, putovanje kroz internet okruženje je ono u kojem su mnogi marginalizovani i povređeni. Izazov za hrišćane je stoga da učine sve da digitalni ekosistem postane mesto za deljenje, saradnju i pripadnost, zasnovano na međusobnom poverenju.

Od svesti do istinskog susreta

U delu dokumenta pod nazivom Od svesti do istinskog susreta navodi se da se rodbina može naći i u digitalnom svetu. „Postati ‘bližnji’ u okruženju društvenih medija počinje sa željom da slušamo, sa svešću da su oni koje srećemo onlajn pravi ljudi. Čak i u okruženju koje karakteriše ‘preopterećenost informacijama’, ovakav stav namernog slušanja i otvorenosti srca omogućava nam da sa jednostavne percepcije drugog pređemo na autentični susret”, ističe se u dokumentu. Ističe se da bi cilj hrišćana trebalo da bude izgradnja, ne samo „veze“, već i susreta koji mogu da postanu odnosi i tako ojačaju lokalne zajednice.

Od susreta do zajednice

U trećem poglavlju, Od susreta do zajednice, objašnjeno je da na „digitalnim ulicama“ možete sresti druge bilo sa ravnodušnim gledačkim duhom ili sa duhom podrške i prijateljstva. „U drugom slučaju, mi – koji smo ponekad dobri Samarijanci, a ponekad i ranjeni – možemo početi da doprinosimo zarastanju rane koju je stvorilo toksično digitalno okruženje. Moramo da obnovimo digitalne prostore tako da postanu humanije i zdravije okruženje. Istovremeno, možemo pomoći da ova okruženja postanu sposobnija za negovanje stvarnih zajednica, na osnovu tog utelovljenog susreta koji je neophodan za one koji veruju u Reč koja je postala telom“, navodi se u dokumentu.

Prepoznatljiv stil

U završnom delu, hrišćani su pozvani da izgrade prepoznatljiv stil na društvenim mrežama koji takođe vodi poreklo od Hrista. „Učio nas je da se istina otkriva u zajedništvu i da komunikacija izvire iz zajedništva, odnosno iz ljubavi. Prisustvo hrišćana u digitalnim medijima treba da odražavaju ovaj stil, prenoseći istinite informacije na kreativan način, na način koji se rađa iz prijateljstva i gradi zajednicu. Ovaj stil će koristiti priče; odgovorno će vršiti svoj uticaj na Internetu, jer će hrišćani postati „tkači zajedništva“; biće refleksivni, a ne reaktivni; biće aktivni u podsticanju aktivnosti i projekata koji promovišu ljudsko dostojanstvo; i biće sinodalni, pomažući nam da otvorimo svoja srca i prihvatimo svoju braću i sestre“, objasnili su iz Dikasterija za komunikaciju, uz napomenu da prisustvo hrišćana na internetu može biti i znak svedočenja.

„Hrišćani nisu tu da prodaju proizvod ili prozelitiraju, već radije da svedoče. Odnosno, oni su tu da svojim rečima i svojim životom potvrde ono što je neko drugi – Bog – učinio, stvarajući zajednicu koja nas ujedinjuje u Hristu“, navodi se u dokumentu. Podseća se i da se hrišćani u digitalnom svetu mogu naći i u Samarijancu i u ranjeniku iz prispodobe, ili u oba, ali da u svakom slučaju njihovi susreti na platformama društvenih mreža treba da postanu susreti sa bližnjima čiji životi treba da ih se tiče, prenosi Nedjelja.

Izvor: IKA