Papa Franja je u nedelju, 29. oktobra, predvodio svetu misu povodom završetka prvog zasedanja 16. redovne generalne skupštine Biskupske sinode u bazilici svetog Petra u Vatikanu.

Crkva koja služi svima, koja služi najmanjima. Crkva koja nikada ne traži potvrdu dobrog upravljanja, već prihvata, služi, voli. Crkva otvorenih vrata koja je luka milosrđa. Crkva klanateljica i Crkva služenja, koja pere noge ranjenom čovečanstvu, prati krhke, slabe i odbačene na njihovom putu, sa nežnošću ide u susret najsiromašnijima, sve je to naglasio papa Franja obraćajući se okupljenima na misa u bazilici svetog Petra.

Sinodalnija i misijska Crkva

Rimski biskup služio je svetu misu povodom završetka 16. redovne generalne skupštine Sinode o sinodalnosti, kojoj su prisustvovali kardinali, biskupi, laici, redovnici i redovnice i braća i sestre drugih hrišćanskih konfesija.

U ovom „razgovoru Duha“, rekao je papa Franja u svojoj propovedi, mogli smo doživeti nežno prisustvo Gospodina i otkriti lepotu bratstva, slušali smo jedni druge i iznad svega, u bogatoj raznolikosti naših priča i naših osećanja, slušali smo Duha.

Bog na prvom mestu

Poslužite i najavite, ali i dočekajte, volite. Iznad svega ljubav, rekao je Papa u svom razmišljanju, jer ljubav je prva zapovest, pokretački centar, inspirativni princip.

Ne naše strategije, ne ljudske proračune, ne moda sveta, već ljubav prema Bogu i drugima. Ljubi Boga celim svojim bićem i ljubi bližnjega kao samog sebe, to je – naveo je Papa – princip i temelj od koga sve počinje.

Idolopoklonstvo koje zarobljava

Ali kako taj zalet ljubavi prevesti u delo? Klanjanjem jer je to prvi odgovor koji možemo dati na Božju slobodnu i iznenađujuću ljubav. Štovanje zapravo znači priznanje da je Bog smisao života: temelj naše radosti, razlog naše nade, garant naših sloboda. Da, klanjajući se njemu, ponovo otkrivamo sebe kao slobodne. Zato je ljubav prema Gospodinu u Svetom pismu često povezana sa borbom protiv svakog idolopoklonstva.

Uvek se moramo boriti protiv idolopoklonstva, upozorio je papa Franja; svetovna idolopoklonstva, koja često proizilaze iz lične sujete, kao što su želja za uspehom, samopotvrđivanje po svaku cenu, pohlepa za novcem, mamac za karijeru; ali i idolopoklonstvo prerušeno u duhovnost. Budimo na oprezu, primetio je Papa, da sebe ne stavimo u centar umesto Njega.

Ne postoji autentično religiozno iskustvo koje je gluvo za vapaj sveta

Drugi glagol koji Papa spominje jeste služiti, odnosno ljubiti Boga i druge. Ne postoji istinsko religiozno iskustvo koje je gluvo za vapaj sveta. Nema ljubavi prema Bogu bez učešća u brizi za druge, inače se javlja opasnost od farizejstva, rekao je rimski biskup.

Žrtve rata, migranti, siromašni, nemoćni

Crkva služenja, to je ono što papa Franja želi, Crkva koja pere noge ranjenom čovečanstvu, prati krhke, slabe i odbačene na njihovom putu, sa nežnošću ide u susret najsiromašnijima.

Naše misli idu prema onima koji su žrtve ratnih zločina; na patnju migranata, na skriveni bol onih koji su sami i grcaju u siromaštvu; onima koji su satrveni teretom života; onima koji više nemaju suza, onima koji nemaju glasa.

Mislim – dodao je Papa – koliko puta se iza lepih reči i ubedljivih obećanja daje prednost oblicima eksploatacije ili se ništa ne čini da se one spreče. Teški je greh eksploatisati najslabije.

Sluga poslednjih

To je Crkva o kojoj smo pozvani da sanjamo: Crkva koja je sluga svih, sluga najmanjih, ponovio je papa Franja. Više sinodalna i misionarska Crkva. Papa je zahvalio svima koji su bili deo skupštine na zajedničkom putovanju, slušanju i dijalogu. Uz zahvalnost, Sveti Otac je poželeo da svi i dalje rastemo u klanjanju Bogu i služenju bližnjemu. Klanjati se i služiti, naglasio je.

Neka nas Gospodin prati na ovom putu!, zaključio je papa Franja.

Izvor: Vatican News