Papa Franja je istakao važnost dijaloga ljubavi, istine i života u obraćanju u petak, 26. januara u Vatikanu članovima Mešovite međunarodne komisije za teološki dijalog između Katoličke Crkve i Istočnih pravoslavnih Crkava.

Papa Franja primio je u petak, 26. januara, članove Mešovite međunarodne komisije za teološki dijalog između Katoličke Crkve i Istočnih pravoslavnih Crkava u Vatikanu, na dvadesetu godišnjicu osnivanja Komisije.

Sa približno 50 miliona članova širom sveta, Orijentalne Pravoslavne Crkve predstavljaju drevnu hrišćansku tradiciju koja priznaje prva tri ekumenska sabora, dok se pridržavaju mijafizitske hristologije – predmet tekuće ekumenske debate.

Papa Franja je u današnjem obraćanju ohrabrio članove Komisije da nastave da se mole i neumorno rade u službi jedinstva i da se bore protiv gladi za mirom koja se širi u tolikim delovima sveta.

Dijalog ljubavi, istine, života

Papa je potom istakao tri neodvojiva načina za napredak na ekumenskom putu koji je Komisija podsticala u proteklih dvadeset godina, a to su: dijalog ljubavi, istine i života.

Dijalog milosrđa, rekao je on, ide ruku pod ruku sa dijalogom istine koji sprovodi Komisija i uključuje razmenu poseta i pisama, koja tradicionalno predstavljaju znak i sredstvo jedinstva.

Papa je posebno istakao bratske posete poglavara Koptske pravoslavne Crkve, Malankarske pravoslavne sirijske Crkve i Sirijske pravoslavne Crkve tokom protekle godine.

Jedinstvo u različitosti

Papa Franja se dalje osvrnuo na razvoj odnosa sa istočnim pravoslavnim crkvama u poslednje dve decenije, ističući veliko bogatstvo u pristupu pitanju jedinstva u različitostima.

On je istakao godišnje međusobne posete mladih sveštenika i vernika radi učenja u različitim Crkvama, koje je nazvao znakom Duha koji podmlađuje Crkvu u harmoniji, i nadahnjuje puteve zajedništva, dajući mudrost mladima i proročanstvo starijima.

Neka se ovaj životni dijalog nastavi pod zastavom Duha!, poručio je Papa.

Zajedništvo između naših Crkava

Papa je izrazio nameru da ova dvadeseta godišnjica Komisije bude vreme hvale i zahvalnosti Bogu za već postignuti napredak, izrazivši nadu da bi to moglo da obnovi uverenje da je puno zajedništvo između naših Crkava moguće.

Na kraju, napominjući da se Komisija fokusira na ulogu Blažene Djevice Marije u životu Crkve, papa Franja je predložio članovima da svoj posao poveri Bogorodici i pozvao ih da se zajedno mole drevnom molitvom:

Letimo u zaštitu Tvoju, Sveta Bogorodice.

Ne prezri naše molbe u času nevolje.

O slavna i blagoslovena Djevice,

izbavi nas uvek od svake opasnosti.