Arheolozi koji istražuju baziliku Svetog groba u Jerusalimu objavili su u ponedeljak, 16. januara, nove detalje o strukturi i istoriji lokaliteta, prenosi KNA.

Istraživački tim rimskog univerziteta Sapienca predstavio je nadležnim predstavnicima hrišćanskih zajednica istoriju izgradnje na mestu Hristovog groba, kao i nove detalje i dokaze, saopštili su franjevci u Jerusalimu, koji su zajedno sa predstavnicima Grčke pravoslavne crkve i jermenske zajednice odgovorni za baziliku.

Najnovija istraživanja potvrđuju da je današnja grobna rotonda podignuta na kamenolomu gde je podignut paganski hram za vreme rimskog cara Hadrijana (117-138). Početkom 4. veka uklonjen je i na tom mestu je podignuta crkva, a pronađeni tragovi svedoče o vremenu i karakteru radova.

Od 2016. godine Bazilika Svetoga groba je podvrgnuta opsežnoj obnovi. Najpre je obezbeđena kapela iznad Hristovog groba, nakon čega je trebalo ponovo postaviti pod, koji je zbog šupljina i kretanja postao neravan, nestabilan i nebezbedan za posetioce. Radovi na stabilizaciji poda omogućili su arheološka istraživanja u dubini tla.

Franjevac Virgilo Korbo je tamo sproveo istraživanje 1974. godine i zabeležio detalje koji su sada potvrđeni i dodatno razjašnjeni. Prilikom najnovijih istraživanja u tadašnjem kamenolomu pronađeni su tragovi klinova i posekotina. Pored toga oko kružnog kamena na Isusovom grobu otkrivena su dva sloja mermera.

Istraživanja bi se morala nastaviti i istovremeno pažljivo pregledati različite slojeve, rekli su franjevci, koji smatraju da je to jedini način da se dobije potpuna slika i utvrdi hronologija građevinskih radova na Svetom grobu.