FOTO: VATICAN NEWS//PAPA FRANJO S ČLANOVIMA PAPINSKA AKADEMIJE ZA ŽIVOT

Papa Franja primio je 20. februara članove Papske akademije za život okupljene na plenarnom zasedanju u Vatikanu, prenose Vatikanske vesti.

Tri su izazova i ogroman zadatak: odgovoriti preuzimanjem mogućnosti slojevitosti, transdisciplinarnog dijaloga i saradnje između različitih subjekata – na ove izazove je papa Franjo upozorio članove Papske akademije za život, koje je primio povodom njihovog plenarnog zasedanja koje se održava 20. i 21. februara u Vatikanu na temu „Fokusiranje na ličnost. Nove tehnologije za opšte dobro“.

Brzi razvoj tehničkih sredstava čini međuzavisnost između čoveka i zajedničkog doma jačom i očiglednijom – primetio je Papa, ohrabrujući „da bdimo nad brzinom promena i nad interakcijom između promena”.

„Snaga i ubrzanje intervencija su takve da podstiču značajne promene, kako u okruženju, tako i u uslovima života ljudi, sa efektima i razvojem koji nisu uvek jasni ili predvidivi. To pokazuju različite krize, od pandemije do energetske krize, od klime do migracije, čije se posledice reflektuju jedna na drugu i uvećavaju jedna drugu. Zdrav tehnološki razvoj ne može a da ne uzme u obzir ove slojevite prepletenosti“.

Osim toga, nove tehnologije imaju značajan uticaj na definiciju čoveka i odnosa. Rimski biskup je primetio da je tehnološki oblik ljudskog iskustva sve rasprostranjeniji; u razlikovanju „prirodnog” i „veštačkog”, „biološkog” i „tehnološkog” kriterijumi po kojima se može razlikovati šta je svojstveno čoveku i tehnologiji postaju sve teži. Zbog toga je – prema papi – hitno potrebno ozbiljno razmišljanje o samoj vrednosti čoveka.

„Posebno je potrebno odlučno istaći značaj koncepta lične savesti kao relacionog iskustva, koje ne može zanemariti ni telesnost ni kulturu. Drugim rečima, u mreži odnosa, subjektivnih ili društvenih, tehnologija ne može zameniti ljudski kontakt, virtuelno ne može zameniti realno, a ni društvene mreže ne mogu zameniti društveno okruženje.”

Odnos između ličnosti i zajednice ima sve slojevitije etičke implikacije u procesu naučnog istraživanja. Papa Franja je istakao zdravstvenu oblast u kojoj kvalitet informacija i pomoći pojedincu u velikoj meri zavisi od prikupljanja i proučavanja dostupnih podataka. „Ovde se moramo suočiti sa problemom kombinovanja poverljivosti podataka o osobi i deljenja informacija koje se odnose na njega u interesu svih. Naime, bilo bi sebično tražiti lečenje najboljim sredstvima i sposobnostima dostupnim društvu, a ne doprinositi njihovom razvoju. Sve u svemu, mislim da postoji hitna potreba za raspodelom resursa i pristupom lečenju od koristi svima, kako bi se smanjile nejednakosti”.

Papa, štaviše, traži da se poštuju pojedinačne kulture, posebno tamo gde tehnološka perspektiva pokušava da se nametne kao univerzalan i homogen jezik i kultura. „Naprotiv, treba se potruditi da svako raste u svom stilu, razvijajući svoje kapacitete za obnovu, polazeći od vrednosti sopstvene kulture.”

Važno je – prema rečima pape Franje – podsticati znanje koje je ljudsko, jer ona vrsta svesti koju sprovodimo već ima moralne implikacije. Stoga se čini reduktivnim tražiti objašnjenje pojava samo u karakteristikama pojedinačnih elemenata koji ih čine. Potrebni su nam modeli koji su artikulisaniji – istakao je Papa, podstičući pažnju na preplitanje odnosa koji čine određene događaje.

„Paradoksalno je, na primer, kada se govori o tehnologijama za poboljšanje bioloških funkcija subjekta, govoriti o „uvećanom“ čoveku ako se zaboravi da se ljudsko telo odnosi na potpuno blagostanje čoveka i da se stoga ne može identifikovati samo sa biološkim organizmom. Pogrešan pristup u toj oblasti se zapravo ne završava „uvećavanjem” čoveka, već njegovim „komprimovanjem”.

Teologija može doprinijeti definisanju novog humanizma i podržati međusobno slušanje i međusobno razumijevanje između nauke, tehnologije i društva – istakao je Papa i ohrabrio Papsku akademiju za život da nastavi sa razmatranjem važnosti ponude koju nudi dijalog između velikih verskih tradicija, kao i njihovih vekovnih mudrosti. „Vaš zadatak je ogroman, ali nas Gospodin, ljubitelj života, ne napušta“, rekao je papa Franja, a prenose Vatikanske vesti.

Izvor: IKA