Tokom svog apostolskog putovanja u Demokratsku Republiku Kongo, papa Franja je služio misu na aerodromu Ndolo u Kinšasi, kojoj je prisustvovalo više od milion ljudi, i podstakao ih da budu misionari mira.

Položite oružje, zagrlite milosrđe i budite misionari mira – pozvao je papa Franja na misi koja je danas, 1. februara, održana na aerodromu ‘Ndolo’ u Kinšasi, drugog dana njegovog apostolskog putovanja u Demokratsku Republiku Kongo. Sveti Otac je propoved započeo izražavanjem svoje radosti što je konačno mogao da dođe u tu zemlju i da bude među narodom Konga.

Esengo, radost; videti vas i susresti se s vama je velika radost. Zaista sam se radovao ovom trenutku. Hvala vam što ste ovde!

Osvrćući se na čitanje iz Jevanđelja, koje govori o Isusovim rečima njegovim učenicima Vaskršnje večeri: „Mir vama!“, Sveti Otac je rekao da su te reči dar koji im je omogućio da ostave prošlost iza sebe i da počnu iznova.

Tog dana bili su potpuno zapanjeni sablastom krsta, ranjeni iznutra jer su napustili Isusa i pobegli, razočarani načinom na koji je njegov život završio, i uplašeni da će završiti kao on. U njima je bilo osećanje krivice, frustracije, tuge, straha… Međutim, dok su u srcima učenika ruševine, Isus najavljuje mir.

Isus – rekao je Papa – objavljuje život, dok oni u sebi osećaju smrt.

Gospod nas podiže kada dotaknemo dno

Mir Isusov dolazi upravo u trenutku kada se činilo da je za njih sve gotovo – primetio je Sveti Otac – u najneočekivanijem trenutku, kada od mira nije bilo ni traga.

To je ono što Gospod čini: iznenađuje nas, pruža nam ruku kada tonemo, podiže nas kada dotaknemo dno.

Sa Isusom, zlo nikada ne pobeđuje, zlo nikada nema poslednju reč – istakao je Papa. Mi koji pripadamo Isusu nikada ne smemo pokleknuti pred tugom, dodao je, niti dozvoliti da nas savlada rezignacija i fatalizam. Ako takva atmosfera vlada oko nas, nama ne sme. U svetu obeshrabrenom nasiljem i ratom, hrišćani treba da budu poput Isusa. On je, gotovo insistirajući, ponavljao učenicima: Mir vam! I mi smo pozvani da to učinimo svojim i da objavimo svetu neočekivanu i proročku poruku mira Gospoda.

Praštanje, zajednica, misija

Potom podstičući vernike da se zapitaju kako da sačuvaju i neguju Isusov mir, Papa je istakao tri izvora mira: praštanje, zajednicu i misiju. Povodom praštanja, Papa je podsetio kako Isus, suočen sa tugom i sramotom onih koji su ga se odrekli i pobegli, pokazuje svoje rane i otvara izvor milosrđa. On ne koristi mnogo reči, već širom otvara svoje ranjeno srce – istakao je Sveti Otac i dodao – Braćo i sestre, kada nas pritiska krivica i tuga, kada stvari ne idu dobro, znamo gde da gledamo: rane Isusa koji je spreman da nam oprosti svojom ranjenom i beskrajnom ljubavi.

Velika ‘amnestija srca’

Isus zna vaše rane, on zna rane vaše zemlje, vašeg naroda! – istakao je on. To su rane koje peku, neprestano zaražene mržnjom i nasiljem, dok lek pravde i melem nade kao da nikad ne stižu. Brate, sestro, Isus pati sa tobom. On vidi rane koje nosiš u sebi i želi da te uteši i izleči. Verujemo zajedno danas da sa Isusom uvek postoji mogućnost da nam se oprosti i da počnemo iznova, ali i snaga da oprostimo sebi, drugima i istoriji! To Hristos želi – istakao je Papa.

On želi da nas pomaže svojim oproštenjem kako bi nam dao mir i hrabrost da oprostimo drugima, hrabrost da damo veliku ‘amnestiju srca’. Kako je dobro očistiti svoje srce od gneva, grižnje savesti, od svakog traga mržnje i zlobe!

Neka današnji dan bude trenutak milosti da prihvatimo i doživimo Isusov oprost! – poželeo je Papa.

Položite oružje, zagrlite milost

Neka to bude pravi trenutak za tebe, koji na svom srcu nosiš težak teret kojeg treba da se oslobodiš. I neka bude pravi trenutak za tebe, koji se u ovoj zemlji nazivaš hrišćaninom, ali činiš nasilje. Gospod ti govori: „Položi oružje, zagrli milost“, dodao je on. Zatim se obratio svim ranjenicima i potlačenim u toj zemlji i rekao da im Gospod govori da svoje rane stave u njegove. Uradimo to; ne bojte se da skinete krst sa svog vrata i izvadite ga iz džepova, uzmite ga u ruke i približite svom srcu kako bi podelio vaše rane sa Isusovim. Kada dođete kući, uzmite raspeće koje imate i zagrlite ga. Dajmo Hristu šansu da isceli naša srca, predajmo mu prošlost, svaki strah i brigu.

Gospod nam pokazuje put

Govoreći o drugom izvoru mira, zajednici, Papa je napomenuo da vaskrsli Isus ne razgovara sa učenicima pojedinačno, već ih susreće sve zajedno. On im govori u množini i daje svoj mir toj prvoj zajednici. Nema hrišćanstva bez zajednice, kao što nema mira bez bratstva – rekao je papa Franja, a potom upozorio na našu sklonost da tražimo vlast, karijeru, sopstvene ambicije u društvu, ali i u Crkvi…

Međutim, na taj način idemo za sobom, umesto za istinitim Bogom, i završavamo kao oni učenici: zatvoreni u kući, bez nade i ispunjeni strahom i razočaranjem. Ali, zahvaljujući Duhu Svetom, oni više neće gledati na ono što ih deli, nego na ono što ih spaja; oni će otići u svet ne više za sebe nego za druge; ne da bi se pokazali nego da bi dali nadu, ne sticati slavu, nego radosno živeti za Gospoda i za druge.

Da ne bismo upali u zamke moći i novca, podela, karijerizma, iluzije zadovoljstva, Gospod nam poručuje da delimo sa siromasima. Treba imati hrabrosti da gledamo u siromašne i slušamo ih, jer oni su članovi naše zajednice, a ne stranci koje treba izbrisati iz vida i savesti. Počnimo sa siromašnima i otkrićemo da svi delimo unutrašnje siromaštvo; da nam je svima potreban Duh Božiji da nas oslobodi od duha sveta; da je poniznost veličina hrišćanina, a bratstvo njegovo pravo bogatstvo.

Savest mira u našem svetu

Treći izvor mira o kojem je govorio papa Franja je misija. Pozvani smo da budemo misionari mira i upravo to će nam doneti mir – istakao je on. Moramo da napravimo mesta u našim srcima za sve; verovati da etničke, regionalne, socijalne, verske i kulturne razlike dolaze kasnije i da nisu prepreka; da su drugi naša braća i sestre, članovi iste ljudske zajednice; i da je mir koji Isus donosi svetu namenjen svima.

Treba da verujemo da smo mi, hrišćani, pozvani da sarađujemo sa svima, da prekinemo krug nasilja, da razbijemo spletke mržnje. Da, hrišćani, poslani od Hrista, po definiciji su pozvani da budu savest mira u svetu.

To ne znači imati samo kritičku savest, već pre svega svedoci ljubavi.

„Mir vama“ Isus danas poručuje svakoj porodici, zajednici, etničkoj grupi, gradskoj četvrti i gradu u ovoj velikoj zemlji – rekao je Papa i završio propoved podstičući vernike da dopuste da Gospodnje reči odjekuju u njihovu srcu, u ćutanju. Čujmo ih kako nam se obraćaju i odlučimo da budemo svedoci praštanja, protagonisti u zajednici, ljudi u misiji mira u svetu – poručio je na kraju papa Franja.