Papa Franja je u avionu koji se vraćao iz Lisabona 6. avgusta objasnio novinarima zašto je odlučio da se moli u tišini u svetištu u Fatimi i zašto je odlučio da ostavi pripremljene govore pred mladima i razgovara sa njima. On je ponovo istakao “nultu toleranciju” prema zlostavljanju maloletnika i objasnio razloge puta u Marsej. Takođe je ponovio da je Crkva otvorena za sve, uključujući i one koji ne mogu da prime neke sakramente, prenose Vatikanske novosti.

Molio sam, molio. Molio sam se Gospi i molio sam se za mir. Nisam se bavio reklamiranjem – rekao je papa Franja odgovarajući na konferenciji za novinare koja je održana u avionu na povratku iz Lisabona, na pitanje portugalske novinarke koja je primetila kako se očekivalo da će u svetištu u Fatimi, upravo na mestu gde je Gospa zatražila da se moli za kraj rata, Sveti Otac javno obnoviti molitvu za mir. Tu molitvu za mir moramo stalno ponavljati – primetio je Papa, podsećajući kako je to Gospa tražila u Prvom svetskom ratu. To sam ovaj put tražio od Gospe. I molio sam se; nisam se reklamirao.

Jedno pitanje odnosilo se na nedavno objavljen izveštaj u Portugalu o seksualnom zlostavljanju maloletnika u poslednjih nekoliko decenija. Pažnju je privukao i papin susret sa žrtvama zlostavljanja održan tokom tog putovanja. Sveti Otac je rekao da je u Crkvi vođeno manje-više isto ponašanje koje vlada u porodicama i u komšiluku, odnosno prikriva se. Ako uzmemo u obzir da se 42% zlostavljanja dešava u porodici ili u komšiluku. Treba još da sazremo i pomognemo da se te stvari otkriju – istakao je on i dodao da se u Crkvi stalno ističe nulta tolerancija. Pastiri koji nekako nisu preuzeli odgovornost, trebalo bi da preuzmu tu neodgovornost – rekao je on i dodao – Svet zlostavljanja je veoma surov, pa ohrabrujem sve da budu veoma otvoreni po tom pitanju.

Istovremeno, on je posebno ohrabrio novinare na saradnju u tome, napominjući da se seksualnom zlostavljanju maloletnika može pristupiti na bilo kom telefonu. To ulazi u naše domove i direktno se snima – rekao je on i dodao da je razgovor sa zlostavljanim ljudima veoma bolno iskustvo. Iz tog razloga je ohrabrio novinare da na neki način pomognu u rešavanju svih vrsta zlostavljanja, jer seksualno – kako je rekao – nije pominjao eksploataciju dečijeg rada i zlostavljanje žena. Postoji kultura zlostavljanja koju čovečanstvo treba da preispita I obrati se – rekao je papa Franja.

Novinari su pitali papu kako mu je zdravstveno stanje i zašto većinu pripremljenih govora nije pročitao u potpunosti, umesto toga zamenivši ih spontanim improvizacijama. Rekao je da mu je zdravstveno stanje dobro, a svoje homilije i govore je skratio da budu što jasniji i razumljiviji. On je istakao da mladi ne vole duge govore. Prema njegovim rečima, crkva treba da se obrati i u ovom smislu, jer propovedi treba da budu kratke, jasne, sa jasnom porukom i naklonošću.

Na pitanje zašto će uskoro putovati samo u Marsej, a ne u celu Francusku, papa Franja je objasnio da poseta Marseju ima veoma konkretan cilj – da učestvuje na sastanku biskupa mediteranskih zemalja, posvećenom problemima migracija, posebno drame migranata u severnoj Africi. Mediteran jeste groblje, ali ne najveće. Severna Afrika je najveća – istakao je papa Franja.

Novinarka nemačke katoličke novinske agencije KNA pitala je kako objasniti nesklad između tvrdnje da je Crkva otvorena za sve i činjenice da nemaju svi ista prava i mogućnosti u njoj. Papa je odgovorio da je Crkva otvorena za sve, ali postoje pravila koja regulišu život unutar Crkve. Ako neko ne može pristupiti sakramentima, to ne znači da je Crkva zatvorena. Svako se susreće sa Bogom na svom putu u Crkvi, a Crkva je majka, svakoga dočekuje i upućuje na njegov put. Crkva je otvorena za sve: i bolesne, i zdrave, i stare i mlade, i ružne i lepe, i dobre i zle – rekao je on, napominjući da postoji stanovište koje Crkvu ne shvata kao majku , ali ga zamišlja kao neku vrstu „kompanije“.

Osvrnuvši se na sam Svetski dan mladih u Lisabonu, koji je za njega bio četvrti po redu, i ističući posebno veliki broj učesnika, Papa je još jednom poručio da su mladi budućnost. Problem je znati kako ih pratiti da se ne odvoje od korena. Zato toliko insistiram na dijalogu starih i mladih, baka, deka i unuka. Ovaj razgovor je važan, važniji od dijaloga roditelja i dece. Korene vuku iz razgovora sa bakom i dekom – istakao je papa Franja, a prenose Vatikanske novosti.

Izvor: IKA