Jedan od dvanaest Isusovih apostola. Susret sa vaskrslim Isusom doveo ga je do vere. Tada je ispovedio svoju vaskršnju veru rečima: „Gospod moj i Bog moj!“

Danas je praznik sv. Tome apostola, jednog od dvanaest Isusovih apostola. Galilejac i po zanimanju ribar. Bio je hrabar Hristov sledbenik, ali i skeptik koji je verovao samo u opipljive dokaze (odatle i izraz „neverni Toma“). Tražio je razlog i uzrok, dokaze i objašnjenja za sve. Često se kaže da je Toma blizanac zato što Toma na aramejskom znači upravo „blizanac“. Toma je sedmi na listi apostola kod jevanđeliste Mateja, osmi kod Marka i Luke i šesti u Delima apostolskim. Sv. Ivan Jevanđelist pominje Tomu u četiri prilike, ali je svakako najlepša ona o susretu sa Vaskrslim. Podsetimo se da je Toma bio taj koji je rekao učenicima u događaju sa Lazarom: „Hajdemo da i mi umremo s njim!“ Kada je Isus na oproštajnoj večeri govorio učenicima o nebeskim stanovima, Toma je bio taj koji je rekao: „ Gospodine, ne znamo kuda ideš! Kako bismo znali put?’

U događaju  Vaskrsenja, kada se Isus drugi put javio učenicima, kada je Toma već bio s njima, Isus mu je rekao: „Pruži prst svoj ovamo: evo mojih ruku! Pruži svoju ruku i stavi je u moj bok i ne budi više nevernik, nego vernik!’ Toma odgovori: “Gospodin moj i Bog moj!” Tomu nalazimo i na jezeru kada se Isus javio učenicima nakon vaskrsenja i dao Petru prvenstvo. Toma je pomenut odmah na drugom mestu.

Toma je takođe poznat kao Apostol koji je krstio Tri kralja (Mudrace sa Istoka).

Tomu pominju i crkveni pisci. Euzebije Cezarejski pominje da je Toma dobio Persiju kao polje rada. Sv. Grgur Nazijanski i Nicefor pominju da je Toma podneo mučeništvo u Indiji. To mu je demantovao gnostik Herakleon, kako kaže Klement Aleksandrijski, ali jača predanja tome protivreče. Apokrifna literatura Tomi pripisuje jedno Jevanđelje, Dela apostolska i Apokalipsu. Legenda kaže da je u indijskoj provinciji Malabar Toma propovedao jevanđelje, pa se deo tamošnjih hrišćana naziva ‘Tomini hrišćani”. Danas ih ima više od 750.000. Poeljeni su u četiri biskupije, a u bogosluženju koriste siro-malabarski obred.

Nedaleko od Madrasa nalazi se krst iz sedmog veka sa natpisom na staropersijskom, koji po opštem mišljenju označava mesto mučeništva sv. Tome apostola. O Tominom misionarskom radu u Indiji govori i veliki svetski putopisac, Korčulanin Marko Polo. Zazivaju ga kod slepila i u slučaju sumnje, a zaštitnik je teloga, arhitekata, građevinaca i slepih.