Nadbiskup Pol Ričard Galager, sekretar Vatikana za odnose sa državama i međunarodnim organizacijama, obratio se Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, ističući da verske institucije imaju ključnu ulogu u zdravstvenoj zaštiti

Zdravstvena zaštita, rekao je nadbiskup Pol Ričard Galager na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, ne bi trebalo da bude luksuz; svi to treba da imaju.

Sekretar Vatikana za odnose sa državama i međunarodnim organizacijama govorio je na sastanku na visokom nivou o univerzalnoj zdravstvenoj zaštiti u okviru 78. Generalne skupštine UN u Njujorku.

Uprkos napretku u proširenju pristupa kvalitetnoj i pristupačnoj zdravstvenoj zaštiti, nastavio je, ona ostaje nepriuštiva za veliki broj ljudi, posebno u zemljama u razvoju.

Štaviše, primetio je, često je najpotrebnija onima koji ne mogu da priušte zdravstvenu zaštitu, jer posledice siromaštva, kao što su glad i neuhranjenost, neadekvatni smeštaj i nebezbedni uslovi rada, povećavaju osetljivost na bolesti.

Stoga, kako je rekao, radeći na univerzalnom pristupu kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti, države treba da znaju da se ti napori ne mogu odvojiti od širih razvojnih napora, posebno socijalne zaštite, obrazovanja i dostojanstvenog rada.

Uloga verskih organizacija u zdravstvu

On je u svom obraćanju istakao i ulogu koju verske organizacije imaju u pružanju zdravstvene zaštite širom sveta. Oko jedne četvrtine svih zdravstvenih ustanova, rekao je on, su katoličke ustanove, a ponegde su i verske organizacije jedini pružaoci zdravstvene zaštite.

Još jedna usluga koju pruža zdravstvena zaštita utemeljena na veri, istakao je, jeste njeno svedočenje o neotuđivom dostojanstvu ličnosti, usredsređenost na lečenje i praćenje svakog čoveka u celini.

Nadbiskup Galager je upozorio na opasnosti sve više konzumerističkog pristupa, gde lekari deluju samo kao pružaoci usluga bogatim klijentima, ispunjavajući njihove individualne želje i profitirajući od njih.

On je završio govor ističući posvećenost Svete Stolice unapređenju zdravstvene zaštite koja ispunjava pre svega zdravstvene zahteve najsiromašnijih, isključenih i onih koji iz ekonomskih ili kulturnih razloga vide da njihove potrebe nisu zadovoljene.

Reforma UN-a

Nadbiskup Galager je takođe govorio na Samitu UN-a o budućnosti, koji ima za cilj jačanje globalnog upravljanja u korist sadašnjih i budućih generacija.

Tema nadbiskupovog govora bila je nada koja je, kako je rekao, duboko ukorenjena u svakom ljudskom srcu. Sveta Stolica je, nastavio je, od samog početka polagala nadu u aktivnosti Ujedinjenih nacija.

Samit o budućnosti, rekao je nadbiskup Galager, predstavlja pravu priliku za reformu UN-a, posebno ako se sprovodi u duhu istinskog multilateralizma. To, kako je rekao, poziva na potragu za koncenzusom, kako bi se izbeglo preuzimanje vlasti od strane samo nekoliko zemalja i sprečilo kulturno nametanje.

Ujedinjeni kao jedna ljudska porodica, zaključio je nadbiskup, odlučimo da prigrlimo nadu, jer nada predstavlja vrata koja se otvaraju u budućnost.

Izvor: Vatican News