Neočekivana vest, ali i podsticaj za dijalog i susret. Ovo je misao latinskog patrijarha Jerusalima nakon što je papa Franja juče, posle podnevne marijanske molitve, objavio njegovo ime među novim kardinalima.

U stilu pape Franje, buduće kardinale iznenadio je spisak koji je Sveti Otac pročitao na kraju svog podnevnog obraćanja u nedelju, 9. jula. Dvadeset jedan novi kardinal – 18 elektora i tri starija od osamdeset – saznali su da su pozvani na zahtevnu službu u Crkvi. Redovni konzistorij za stvaranje novih kardinala, čije će poreklo – kako je objasnio Papa – manifestovati univerzalnost Crkve, biće održano 30. septembra.

Majka Crkva u Jerusalimu

Iznenađen je i patrijarh Njegovo Blaženstvo Pierbattista Pizzaballa, koji je latinski patrijarh Jerusalima od oktobra 2020. godine. On je u razgovoru za vatikanske medije izrazio veliko iznenađenje, a papin gest vidi kao znak pažnje Crkve u Rimu prema majci Crkvi u Jerusalimu. On je dodao da ova Crkva ima poziv na univerzalnost, na dijalog, na susrete, ali i misiju da sve hrišćane i nehrišćane podstakne pre svega na pomirenje. Kardinalsko imenovanje je stoga za patrijarha Pizzaballu – kako je rekao – poziv da nastavi ovim putem. Nakon Papinog saopštenja, franjevci su se okupili u Jerusalimu kod Svetog groba na zahvalnom Te Deumu.

Papino ohrabrenje na otvaranje puteva pomirenja

Patrijarhove reči i ohrabrenje na pomirenje stižu nakon višednevnih visokih tenzija zbog nasilja koje je izbilo u Dženinu posle izraelske vojne operacije, sa oko tri hiljade Palestinaca koji beže iz izbegličkog kampa na severu Zapadne obale, i sa brojnim žrtvama. Ove tenzije pomenuo je i papa Franja u jučerašnjem podnevnom obraćanju, izražavajući nadu u nastavak dijaloga i otvaranje puteva pomirenja i mira.

Franjevac u Svetoj zemlji

Njegovo Blaženstvo Pierbattista Pizzaballa ima 58 godina; rođen je u Cologno al Serio, u provinciji Bergamo, 21. aprila 1965. godine. U 24. godini u Bolonji, u crkvi svetog Antuna, položio je svečane zavete, a sledeće godine je zaređen za sveštenika. Pored italijanskog, zna savremeni hebrejski i engleski jezik. Godine 1995. uredio je izdanje Rimskog misala na hebrejskom i preveo različite liturgijske tekstove na hebrejski za katoličke zajednice u Izraelu. Zvanično je stupio u službu Kustodije Svete zemlje 2. jula 1999. godine. Nakon raznih dužnosti, papa Franja ga je 24. oktobra 2020. imenovao za latinskog patrijarha Jerusalima.

Izvor: Vatican news