Osamdeset godina nakon teških zločina u međusobnim sukobima, Poljska i Ukrajina postigle su međusobno pomirenje, saopštili su u petak, 8. jula, katolički biskupi tih zemalja, prenosi Katolička novinska agencija (KNA).

Nakon godina zajedničkih napora biskupa obe zemlje, pomirenje je „već postignuto na papiru“, kaže se u zajedničkoj poruci predsednika Poljske biskupske konferencije, poznanskog nadbiskupa Stanislawa Gadeckog i poglavara Grkokatoličke crkve u Ukrajini, kijevsko-haličkog velikog nadbiskupa Svjatoslava Ševčuka. Poruka je pročitana i potpisana u petak, 8. jula, na misi u varšavskoj katedrali svetog Ivana.

Povod za poruku bila je godišnjica masakra u Volinju, oblasti koja je sada većim delom u zapadnoj Ukrajini, a tada je bila pod nemačkom okupacijom. Poljaci taj zločin često nazivaju genocidom.

„Ne polemišemo oko činjenica novije istorije i njihovih ocena“, rekli su nadbiskupi, podsećajući na pomoć Poljake Ukrajincima koji su pobegli od ruske agresije.

„Milioni Poljaka su otvorili svoje domove i svoja srca izbeglicama iz Ukrajine“, navodi se u poruci i napominje da je paradoksalno da je do međusobnog zbližavanja poljskog i ukrajinskog naroda došlo kao rezultat pokušaja Rusije da uništi ukrajinsku naciju.

Agresija Rusije nad Ukrajinom još jednom je pokazala „da je pomirenje naših naroda i saradnja između slobodne Poljske i slobodne Ukrajine neophodan preduslov za mir u našem delu Evrope“, navodi se u poruci. „Pomirenje se može graditi samo na međusobnom praštanju, istini i pravdi“, kažu oni.

U poruci se na više mesta pominju reči pape Jovana Pavla II, uključujući delove njegove propovedi tokom apostolskog pohoda na Ukrajinu 2002. godine. Sveti papa Jovan Pavle II. zaštitnik je poljsko-ukrajinskog procesa pomirenja.

Pre deset godina, na 70. godišnjicu masakra, nadbiskup Ševčuk i tadašnji predsednik Poljske biskupske konferencije, nadbiskup Jozef Michalik, zajedno su pozvali na uzajamno opraštanje zločina i „etničkog čišćenja“.

Tokom Drugog svetskog rata, 11. jula 1943. godine pripadnici Ukrajinske partizanske vojske UPA napali su oko stotinu sela u Volinju. Oni su polagali pravo na tu oblast koja je ranije pripadala Poljskoj. Poljski istoričari procenjuju da su Ukrajinci između 1939. i 1947. godine ubili do 130.000 Poljaka, a procenjuje se da su Poljaci ubili do 20.000 ukrajinskih civila.

Nadbiskup Gadecki je pozvao ukrajinske i poljske predsednike država i vlada da „dostojno sahrane sve žrtve genocida i da pre toga ekshumiraju tela ubijenih“. Istovremeno se protivio veličanju pripadnika bivše Organizacije ukrajinskih nacionalista (OUN) i partizanske vojske UPA.

Nadbiskupi Gadecki i Ševčuk učestvuju na „hodočašću praštanja i pomirenja“ u Volinju. U subotu, 9. jula, služili su misu u selu blizu Wolodymyra, gde je u februarskom masakru 1943. ubijeno oko 150 Poljaka. U nedelju je predviđena svečana liturgija u katedrali u Luzku, gde se očekuje prisustvo apostolskog nuncija u Ukrajini nadbiskupa Visvaldasa Kulbokasa i poglavara Pravoslavne Crkve Ukrajine metropolita Epifaniusa.

Izvor: IKA